Jak vybrat správného brokera


Zcela zásadní pro úspěšné obchodování je správný výběr brokera. Z toho důvodu jsem pro Vás vybral několik brokerů, kteří mají z mého pohledu vše, co k obchodování potřebujete. U každého z brokerů naleznete základní údaje a banner či odkaz na jeho webové stránky, kde se dozvíte úplné informace.

Při volbě brokera má každý jiné priority. Pro někoho může být nejdůležitějším faktorem velikost spreadu, pro jiného zase obchodní platforma či podpora v rodném jazyce. Pokud Vám mohu poradit, pro začátek si jednoduše dejte na papír, co konkrétně od brokera očekáváte, vypište jména uvedených brokerů a ke každému z nich přidejte plus či mínus podle toho, zda vaše kritéria splňuje či nikoli.

Výběru brokera je třeba věnovat jistou dávku času, provést jej důsledně a rozhodnutí neukvapit.

Faktory rozdílnosti jednotlivých brokerů

Minimální počáteční vklad: Pohybuje se od 1 Kč až po 10000 USD. Osobně doporučuji vklad minimálně 2000 USD. Na úvod je možné obchodovat v mikro lotech a vložit částku nižší. Zisky na obchodě pak činní kolem 20 USD.

Pákový efekt: Umožní Vám obchodovat mnohem větší kontrakty než je stav Vašeho obchodního účtu. Hlavní obchodní jednotkou je lot. Ten v páru EUR/USD činí 100 000 dolarů. Při neexistenci pákového efektu bychom museli mít na obchodním účtu 100 000 dolarů, abychom mohli vstoupit do obchodu. Tudíž by nás asi moc neobchodovalo… :-D Takto, při páce 1:100, stačí mít na účtu pouze 1 000 dolarů, a pokud obchodujete v mini lotech, postačí jen 100 dolarů. Já používám pákový efekt 1:100, ale jsou brokeři, kteří nabízejí pákový efekt až 1:888.

Platforma: Mně osobně nejvíce vyhovuje platforma MT4, která je při obchodování nejvíce používaná. Někteří brokeři však mají vlastní, odlišné platformy.

Spread - neboli zisk pro brokera: Liší se a ne málo. Já preferuji obchodování na hodinovém grafu, kde výše spreadu není natolik zásadní, jako v případě grafu minutového.

Licence a regulace: Vždy si zkontrolujte, zda je broker regulován oficiální institucí. Nejčastěji se jedná o ČNB, CYSEC, ASIC, FCA, FSA, BAPIN, NFA, CFTC. Pokud broker pod takovou regulaci nespadá, nedoporučuji u něj obchodovat. Z vlastních zkušeností mohu říci, že obchodování u takového brokera je spíše velká starost nežli radost. Údaje o regulaci brokera naleznete vždy na jeho webu, nejčastěji přímo na homepage.

Servis a podpora: V současné době poskytuje většina brokerů své služby. 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Důležitým faktorem je podporovaný jazyk. Znalost cizích jazyků obecně zvětšuje potenciální pole působnosti. Na této stránce si však tímto faktorem nemusíte dělat starosti. Brokeři, které jsem pro Vás vybral, působí celosvětově a podporují řadu jazyků včetně jazyka českého.

Bonus: Brokeři nabízejí různé bonusy, jako jsou například finanční částky k prvnímu vkladu, odměny za obchodování apod. K běžným nefinančním bonusům patří například webináře, semináře, tipy, rady, školení apod.